FAQ

To organizacje pozarządowe, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o UoDPPiW, m.in. stowarzyszenia oraz jednostki terenowe stowarzyszeń posiadające osobowość prawną, związki stowarzyszeń, zwykłe, fundacje, kółka rolnicze, koła gospodyń wiejskich, cechy rzemieślnicze, izby rzemieślnicze, izby gospodarcze, samorządy gospodarcze i wspólnoty mieszkaniowe;

  • osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
  • stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego;
  • spółdzielnie socjalne;
  • spółki akcyjne i spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między
    swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Młoda organizacja to organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 UoDPPioW, która została wpisana do KRS lub właściwego rejestru nie wcześniej niż 60 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotację. Ponadto, roczny przychód takiej organizacji za poprzedni zakończony rok obrotowy jej funkcjonowania nie może przekraczać 50 tys. zł.

To dofinansowanie dla młodych organizacji na:

  1. Projekt społeczny zgodny z celami statutowymi wnioskodawcy oraz celem programu NOWEFIO – zachowując historię społeczności.
  2. Rozwój instytucjonalny organizacji związany m.in. z zakupem sprzętu biurowego, sprzętu związanego z obszarem działań organizacji, oprogramowania komputerowego, oprogramowania księgowego, adaptacją lokalu, do którego organizacja posiada tytuł prawny, podniesieniem kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy.

To nie mniej niż trzy osoby, wspólnie realizujące lub chcące realizować działania w sferze pożytku publicznego, a nieposiadające osobowości prawnej. Grupa taka może ubiegać się o wsparcie realizacji lokalnego przedsięwzięcia mieszczącego się w sferze zadań publicznych określonej w art. 4 UoDPPiW samodzielnie (bezpośrednio) lub wspólnie z inną organizacją pozarządową (tzw. patronem).

Projekt społeczny jest przedsięwzięciem odpowiadającym na zidentyfikowaną potrzebę, zmierzającym do osiągnięcia jasno sformułowanych celów w określonym czasie i budżecie.

Organizacja pozarządowa (tzw. Patron) – organizacja pozarządowa lub podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 UoDPPioW, która może ubiegać się o przyznanie mikrodotacji na realizację projektu, dzięki któremu konkretna grupa nieformalna będzie miała możliwość realizacji lokalnego przedsięwzięcia.

Otwarty System Archiwizacji (OSA) – dostępny pod adresem https://www.osa.cas.org.pl/ – to bezpłatne narzędzie online służące do opracowywania zbiorów archiwów społecznych.

Program jest dostosowany do potrzeb osób bez specjalistycznej wiedzy archiwistycznej, umożliwiając im profesjonalne opracowanie zbiorów, oparte na standardach Międzynarodowej Rady Archiwów: ISAD(G), ISDIAH oraz ISAAR(CPF).

Otwarty System Archiwizacji umożliwia archiwistom społecznym opracowywanie zbiorów z zachowaniem hierarchii opisu archiwalnego: od poziomu najogólniejszego, jakim jest cały zbiór lub zespół, aż po opisy pojedynczych dokumentów. Do opisów fotografii, listów, wspomnień, dokumentów życia społecznego, nagrań audio i wideo mogą być załączane również kopie cyfrowe tych materiałów. System podpowiedzi pomaga początkującemu użytkownikowi prawidłowo wypełnić pola typu „sygnatura”, „data” czy „typ dokumentu”.

Pracę z Otwartym Systemem Archiwizacji ułatwią także przygotowane przez Centrum Archiwistyki Społecznej kursy dostępne pod adresem https://kursy.cas.org.pl/

Archiwista może zdecydować o zaprezentowaniu całości lub części zbiorów opisanych przez siebie w Otwartym Systemie Archiwizacji na ogólnodostępnym portalu Zbiory Społeczne https://zbioryspoleczne.pl/

Nie, ten warunek go nie dotyczy. Patron składający wniosek z grupą nieformalną musi prowadzić działania mieszczące się w tej sferze pożytku publicznego, której dotyczy projekt.

Nie. Zgodnie z regulaminem Patron może składać tylko jeden wniosek.

Tak, jest to możliwe, jednakże należy pamiętać, iż wydatki te powinny przyczyniać się do rozwoju instytucjonalnego

Nie. Zgodnie z regulaminem grupa nieformalna może zakupić jedynie akcesoria, które są niezbędne do realizacji działań np.: "w terenie". Zakupu skanera mogą dokonać młode organizacje pozarządowe w ramach wsparcia instytucjonalnego.

Tak ale należy pamiętać, że zakupione akcesoria niezbędne do przeprowadzenia zajęć i wydarzeń stają się własnością Partnera.

Nie, konkurs zaadresowany jest to młodych organizacji.

Zgodnie z regulaminem nie ma wymogu wniesienia wkładu własnego

Tak, KGW może być Partnerem. W tym przypadku dotacja zostanie przekazana na konto KGW.

Tak, są to działania mieszczące się w założeniach konkursu.

Nie jest obowiązkowe ale każdy podmiot, który zadeklaruje we wniosku opracowanie zbiorów w OSA i korzystanie z portalu zbioryspoleczne.pl otrzyma przy ocenie merytorycznej dodatkowe 4 punkty.

Tak. W przypadku młodych organizacji lub innych podmiotów limit 15% liczymy od kwoty 9000 zł

Grupa nieformalna może przeznaczyć środki na realizację zadań z zakresu sfer działalności pożytku publicznego zgodnych z celami konkursu.

Nie koniecznie może zostać również sporządzona umowa zlecenia lub umowa wolontariacka w przypadku jeśli koszty wynagrodzenia za przeprowadzenia wywiadu nie będą uwzględnione w projekcie.

Tak ale muszą być również zaplanowane działania społeczne związane z upowszechnianiem
tych zbiorów np. warsztaty